Korábban, akik változó kamatú hiteleket vettek fel, meglepődve tapasztalják, hogy több ezer vagy több tízezezer Forinttal kell többet kell fizetnie. Ez viszont még csak a jéghegy csúcsa, ne felejtsük el most még kamatstop van! Ezen az oldalon tudsz utánaolvasni, hogy mit tehetsz a törlesztőrészleteid emelkedésének megelőzésére.
"A hitelkamatok változása kockázatot jelent, mivel a változás irányát és mértékét nem lehet előre kiszámítani." Magyar Nemzeti Bank - jelzaloghitelek-kamatkockazatai-ról
Mi a kamatváltozás oka?
A Magyar Nemzeti Bank emelte az alapkamatot, hogy ezzel ellensúlyozza az emelkedő infálciót, emiatt emelkedik a bankközi kamatláb is. Részletesebben ebben a blogbejegyzésünkben olvashatsz a témáról.
Mi a kamatperiódus?
A kamatperiódus időszaka alatt a kamat változatlan, ezalatt a törlesztőrészlet is rögzítve van. A kamatperiódus vége előtt 3 hónappal a bank tájékoztatót küld a következő időszakra rögzített kamat és törlesztőrészletről.
Példa: Gipsz Jakabnak 10 éves kamatperiódusú 20 éves futamidejű hitele van.
Az ő esetében "félidőben" a 10. év végén változik majd a kamat és a törlesztőrészlete egyetlen egy alkalommal. Erről a változásról levélben kap értesítést 3 hónappal a változás előtt. Az új kamat és törlesztőrészlete innentől kezdve a futamidő végéig változatlan marad, mert a példa szerint a 20. év végére kifizette a hitelét.
Teendő: Kamatfixálás! Szerződj át olyan konstrukcióba, ahol a hiteled kamata 10 - 15 vagy akár 20 évig FIX és rögzítsd a hiteled törlesztőrészleteit. Kiszámíthatatlan hiteltörlesztésre nehéz családi költségvetést alapozni!
2021.december 24.-n jelent meg a kormányrendelet a lakossági hitelek kamatrögzítéséről Arról szól a rendelet, hogy a referencia-kamatlábhoz kötött hitelek kamatai 2022. január 1.-től 2022.június 30.-ig a 2021. október 27.-én érvényes referencia-kamatlábnál nem lehetnek magasabbak.
Mivel a kormányrendeletben fixált kamatszintnél magasabb a jelenlegi kamat, ezért az a rendelet hatása, hogy az érintett hitelek kamatait a 2021. október 27.-én érvényes kamatszinten kell csak törleszteni, ezért is hívják kamatstopnak.
A referencia kamatláb ebben az esetben a BUBOR azaz a Budapesti bankközi forint kamatlábat jelenti. a BUBORnak vannak különböző változatai, ezeknek a gyűjtőfoglama a "referencia-kamatlábhoz kötött hitel". Banki hitelezés szempontjából a 3 havi, 6 havi és 12 havi BUBOR-t szokták alapul venni. Azt, hogy melyik vonatkozik rád, a hitelszerződésedben találod.
A BUBOR, vagy Budapesti bankközi forint kamatláb nagyon megemelkedett a koronavírus járvány okozta gazdasági helyzet miatt. A BUBOR szintje publikus adat, nézd meg, hogy most hol tart:
Kis útmutatás, nézd meg a 2021. januártól kezdődő adatokat, hogy hogyan emelkedett meg 0.78%-ról (12 havi BUBOR) 2022. december 31.-re 4.68%-ra; majd 2022.03.16.-ára már 6.64%-ra.
Kevesebb mint másfél év alatt kicsivel több mint nyolcszorosára emelkedett!
A kamatstop miatt az éritnett családok törlesztőrészletei átmenetileg fixálva vannak, de fontos, hogy ez nem egy végleges megoldás. Július 30.-a után már az új kamatszint szerint kell majd törlesztened a hiteledet. Ez 2022. március 16.-ai kamatszint 12 Havi BUBOR esetén 6.62% ; 2021. Október 27.-ei kamatszint 2.40%. Ez 4.22%-nyi (azaz 422 bázispontnyi!), növekedést jelent!
A kamatstop egy átmeneti menedék azok számára, akiknek több időre van szükségük pénzügyi döntéseiket meghozni. Amennyiben neked is BUBOR-hoz igazított hitelszerődésed van, azt javasoljuk, hogy vedd fel velünk a kapcsolatot és ismerd meg lehetőségeidet!
A kamatstoppal pénzt és időt nyertek a háztartások, Te se hagyd kárba veszni ezt a lehetőséget!
A kamatperiódus lényege, hogy a kamatperióduson belül nem változik sem a hiteled kamata, sem törlesztőrészlete. A hosszabb kamatperiódusú hiteleket a bankok drágábban ajánlják, de cserébe kamatváltozás szempontjából sokkal biztonságosabbak.
A hosszabb kamatperiódusú hitelek már nem a bankközi kamatlábhoz vannak igazítva, hanem az 1-3-5 éves futamidejű állampapírhozamokból származtatják őket. Emiatt lassabban emelkedik a kamatuk emiatt hiteled is kiszámíthatóbb lesz.
Akik megtehetik, azoknak érdemes a 15 és 20 éves FIX konstrukciókat választaniuk. Ezek 15 és 20 éves, a futaimdejük végéig fixált kamatú hitelek. Előnyük, hogy egyszer sem változik a fizetendő kamatod vagy a törlesztőrészleted. Hátránya, hogy a rövidebb futamidő miatt, kevesebb időd van a felvett hitelt visszafizetni és így magasabb havi törlesztőrészletet kell fizetned.
A 10 éves kamatperiódusú hitelek a futamidő alatt 10 éves időszakokra állapítják meg a kamatot és három hónappal a kamatváltozás előtt tájékoztatnak a következő 10 évre vonatkozó kamatszintről. Ez a konstrukció választható tetszőleges futamidővel, bankonként eltér, de van amelyik akár 30 éves futamidőre is hajlandó hitelt nyújtani.
Induláshoz szükséges dokumentumok:
Folyósításhoz szükséges egyéb papírok:
Segítünk eligazodni a banki ügyintézések útvesztőjében!
Ezen rajta van, hogy mennyi van még hátra a hiteledből, mennyit törlesztesz és milyen kamatot fizetsz a hiteledre. Ne lepődj meg, csak mert "év eleji értesítőnek" hívom, általában február végén / márciusban kapod meg! Amennyiben nem találod, kérj saját KHR hiteljelentést.
A Központi Hitelinformációs Rendszerből (KHR) le tudod kérni a nyilvántartott hiteleid listáját. Ez alapján a legtöbb bank el tud indulni a hitelbírálattal. Erre akkor van szükség, ha nem emlékszel és sehogyan sem tudod kideríteni az aktuális tartozásod összegét.
Itt találod a KHR formanyomtatványt, ezt kell a nyomtatvány második oldalán található útmutató szerint postára adni.
Itt találod a hitelkiváltás ügyintézéséhez tartozó letölthető dokumentumokat.
Copyright © 2022 Hitelugyintezes.com - All Rights Reserved.
Együttműködő partnerünk a BENKS Kft. és a Klassis-Z Kft.
Jogi nyilatkozatainkat Adatkezelési tájékoztató itt eléred.
Email címünk: info@hitelugyintezes.com
Ez a weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Részletes adatkezelési tájékoztatónkat a következő linkre kattintva olvashatod el: Adatkezelési tájékozatató